Prawo do obrony

By | July 9, 2015

Adwokaci na pewno nierzadko słyszą pytanie czy często bronią bandytów oskarżonych o najcięższe zbrodnie. Każdy ma prawo do obrony i takie prawo mają również Ci z najgorszymi przestępstwami.

Niejednokrotnie samo postawienie w stan oskarżenia w uczuciu społeczeństwa jest uznaniem winy. Odrobinę w tym prawdy jest gdyż jak podają statystyki jedynie 10 procent osób postawianych w stan oskarżenia okazuje się niewinnych. Jednak powinno się brać pod uwagę, iż dopóki sąd nie wyda werdyktu nie można nikogo traktować jak winnego.

Przy najgorszych przekroczeniach tv twardo oddziałuje na oceny społeczeństwa i wobec tego adwokat broniący oskarżonego postrzegany jest jako „adwokat diabła”. Czy każdy zasługuje na ochronę? Odpowiedź brzmi tak.

Jako społeczeństwo musimy troszczyć się o to by każdy mógł się bronić. Nie da się wydawać wyroków nierozważnie. Niejednokrotnie po trafnym przyjrzeniu się sprawie dochodzimy do wniosku, iż było w inny sposób niż nam się wydawało z początku. Osoby będące w konflikcie z prawem muszą korzystać z pomocy zawodowca. Mało osób mogłoby się bronić samemu w szczególności jeśli chodzi o prawo karne.

O ile nie ma wystarczająco dużo argumentów obciążających adwokat Wrocław zapewni, że osoba oskarżona nie pozostanie skazana. Nieodzowne jest dowiedzenie winy. Nie da się osądzać ludzi bez dowodów. Zatwierdzając wieloletnie kary więzienia sędzia musi być pewnym, że osoba nad którą ciągnie się proces jest winna.